Budapeštská Opera

28. října 2010 v 18:53 | Del |  Opery světa

Stavba této nádherné budovy, umístěné v samém centru města a perfektně dopňující okolní Andrássyho třídu, začala v roce 1875 a skončila roku 1884 a to pod vedením architekta Miklóse Ybla při příležitosti oslav tisíciletí v 19. století.

Konstrukce byla velmi finančně náročná, vždyť jen hlediště Opery bylo ozdobeno více než 7 kg zlata a jak vevnitř, tak zvenku ji zdobí stovky hodnotných uměleckých děl. Financoval ji císař František Josef, ale vzhledem k problémům v říši jeho snahu Maďaři příliš neocenili. Na oplátku ani císař neocenil práci architekta a při zahajovací ceremonii prohlásil o opeře pouze, že je velmi krásná a moc se mu líbí. To Maďarům z nějakého důvodu příliš nestačilo, protože si stejně jako asi každý národ myslí, že mají tu nejkrásnější Operu světa.

Je postavena v neo-renesančním stylu s barokními prvky, a přestože její kapacita i velikost nejsou nijak ohromné, svým stylem, krásou i kvalitní akustikou se řadí mezi přední světová divadla. Skupinou odborníků bylo totiž v 70.letech změřeno, že budapešťská Opera má3. Nejlepší akustiku ze všech světových divadel- lepší byla jen La Scala v Miláně a Opera Garnier (!).

Hlavní fasádu budovy zdobí přední světoví hudební skladatelé včetně Mozarta, Beethovena a Verdiho, zatímco sedící sochy Franze Liszta a Ference Erkela (prvního ředitele Opery) stojí po stranách hlavního vchodu do budovy, který také střeží dvě impozantní sochy sfing. Napravo najdete vchod pro herce, nalevo je průchod a vchod ke královskému schodišti a ve výklenku v 1. patře sídlí 4 múzy, které sledují okolní dění.
Co se týče interiéru- zdobí ho dvojité schodiště s šedými mramorovými sloupy, stejně jako plno děl všech možných maďarských umělců tehdejší doby. V budově se také nachází plno velmi zajímavých fresek a soch s mytologickými motivy (především napodobují antické Řecko), mezi ty nejkrásnější fresky se rozhodně řadí především ty na stropě hlediště (od Karolye Lotze) hned vedle mohutného lustru. Celé hlediště pojme až 1 300 návštěvníků a každé jeho patro je zdobené v rozdílném stylu,všechny jsou ale klasicky laděné do zlato-červena.

Budova byla rekonstruována mezi lety 1980-1984, čímž získala svojí původní nádheru a byla znovuotevřena při svém 100. výročí existence.

Již brzy po svém založení se z budapešťské Opery stalo jedno z kulturních center celé Evropy a působilo zde mnoho dodnes slavných umělců. Pro nás Čechy je ale jistě nejzajímavější, že jeden čas Operu řídil i sám "náš" Gustav Mahler.
Pro zájemce o prohlídku- Opera organizuje téměř každodenní prohlídky divadla s průvodcem v jednom ze 6 jazyků a sama můžu potvrdit, že to opravdu stojí za to. :)
 


Komentáře

1 fantalight fantalight | 9. listopadu 2010 v 9:15 | Reagovat

hezký schodiště :)

2 Stig-Bjorn Stig-Bjorn | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 17:20 | Reagovat

Pravdu díš....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama