Je Christine Daaé 16 let?

7. listopadu 2015 v 0:16 | Pandora |  Fakta
Tento článek obsahuje spoilery (Leroux, Kay, muzikál, Love Never Dies, film 2004)
____________________________________________________________________________

Snad každý, kdo zná příběh fantoma Opery, aspoň krátce zauvažoval nad věkovým rozdílem fantoma a Christine. Představa - byť i platonického - milostného vztahu mezi starším znetvořeným géniem a naivní mladou sboristkou na nás v závislosti na úhlu pohledu může působit jak přitažlivě, tak i poněkud zvrhle. I z toho důvodu jsem se rozhodla zapátrat, jak k věku Christine i s ohledem na dobu vzniku přistupovali autoři nejznámějších verzí příběhu.

Gaston Leroux: Fantom Opery (1910)

Samozřejmě začnu od originálu. Leroux její věk překvapivě nikdy přesně neuvádí. Z toho, co nám o jejím životě prozradil, se však dá poměrně přesně odhadnout. Co nám může pomoci? Knižní Christine dětství prožila ve Švédsku. Matka jí zemřela, když jí bylo 6. Žila s otcem houslistou, jehož si po čase vzal pod svá ochranná křídla profesor Valérius se svou manželkou, kteří chtěli malé Christine zajistit hudební vzdělání. Odjeli do Francie, kde strávili léto v přímořském Perros-Guirecu, kde se Christine seznámila s zřejmě přibližně stejně starým Raoulem a spřátelili se. Leroux dále uvádí, že se setkali "znovu o tři léta později; byli už téměř dospělí". Po otcově smrti však Christine ztratila veškerou chuť do života a bez výraznějších úspěchů vystudovala pařížskou konzervatoř. "Nevynikala v žádném ohledu, postupovala z jednoho ročníku do druhého bez nadšení a získala cenu jen pro radost stařičké paní Valériusové, s níž nadále bydlela." Poté začala působit v Opeře Garnier jako průměrná sboristka, až… pokračování dobře známe. Christine je tedy zřejmě kolem 20 či 21 let, tedy stejně jako Raoulovi, kterému je 21 ("Bylo mu v té době něco málo přes jedenadvacet let, a vypadal na osmnáct. Měl světlý knírek, krásné modré oči a dívčí pleť."). Erikovi je nejméně 50.

Věk kolem dvaceti let dává smysl. I její hlas by v té době byl již vyzrálejší a vhodný pro operu. Zajímavé ale je, že ti, kdo četli celkově volnější novější překlad do angličtiny (Jean-Marc a Randy Lofficier, 2004), budou mít zkreslenější představu. V českém překladu, který mám momentálně k dispozici (Jiří V. Svoboda, 1967), správně stojí: "Jako velký umělec poznal prostě, že krásné a něžné děvče přineslo ten večer na prkna Opery něco víc než své umění, totiž: své srdce. Všichni přátelé Opery dobře věděli, že Christinino srdce zůstalo čisté jako v patnácti letech". Anglický překlad od manželů Lofficierových však uvádí, že Christine bylo 15 let.
Co k tomu dodat.

O tom, jak dlouho Christine žila, nevíme nic.

Susan Kay: Fantom (1990)

Jedno z nejoblíbenějších zpracování (v podstatě "nejlepší fanfiction"). Susan Kay, která Lerouxova šíleného Erika přetvořila v nečekaně přitažlivého byronského hrdinu, Christinin věk definovala o něco přesněji: její Christine se narodila v roce 1861, tedy ve stejném roce, kdy zemřela Erikova matka, Madeleine, jíž se Christine navíc velmi podobala. Erik se narodil o 30 let dříve, v roce 1831, a zemřel roku 1881 - na konci příběhu jim tedy bylo 20 a 50, přibližně stejně jako u Lerouxe. Už je to poměrně dávno, ale vzpomínám si, že jsem při čtení Kayina Fantoma silněji než u Lerouxe vnímala creepy incest vibe mezi Erikem a Christine - je tam hodně výrazná Erikova otcovská role, přestože u ní rozhodně nezůstane…

O délce Christinina života zde něco víme - Christine má s Erikem syna Charlese, který se narodil pár měsíců po její svatbě s chudákem Raoulem, tedy kolem roku 1881. Na konci knihy Raoul přivádí sedmnáctiletého Charlese do Opery Garnier - v té době (1897) je Christine už několik let po smrti.

Andrew Lloyd Webber (muzikál, 1986)

Dostáváme se k muzikálu, který náš milovaný příběh tak proslavil. Zde je to s daty poněkud volnější. Samotný příběh se dle zdrojů odehrává v letech 1881 - 1882 a prolog, aukce se starým a zřejmě ovdovělým Raoulem, je zasazen do roku 1905. Fantomův ani Christinin věk se zde nedozvíme. Michaelu Crawfordovi, prvnímu Fantomovi, bylo v době, kdy se ujal této role, 44 let. Sarah Brightman, původní a nejslavnější Christine, bylo 26. Průměrný věk herců se v muzikálu pohybuje kolem 23-30 let u Christine, 25-39 u Raoula a 33-55 u Fantoma.

Zmatek tu samozřejmě způsobilo Webberovo "geniální" pokračování, Love Never Dies. Odehrává se deset let po událostech prvního muzikálu, tedy kolem roku 1892. Christine v závěru tragicky umírá, dožívá se tedy maximálně 35 let.

Andrew Lloyd Webber, Joel Schumacher (film, 2004)

Film, který mnohé z nás přivedl do fantomovského světa. Tuto adaptaci režisér Schumacher sám nazval záměrně "sexy" s "mladým a sexy obsazením". Herci v porovnání s originálem i většinou ostatních zpracování skutečně omládli: Emmy Rossum bylo v době natáčení pouhých 16 let, Gerardu Butlerovi víc jak jednou tolik - 33. Takový rozdíl může někomu připadat až pedofilní, ale Gerry vypadal aspoň tehdy docela mladě a Emmy naopak starší (nicméně její Christine je převážně zmatená a naivní, až to bolí). Patricku Wilsonovi, představiteli Raoula, bylo tehdy asi 31 let, zdá se mi ale, že Raoulovi mělo být kolem 20 - těžko by byli childhood sweethearts s 15letým věkovým rozdílem.

Jak je to zde s "oficiálními" daty? Na konci vidíme Christinin náhrobní kámen s daty 1854 - 1917. To znamená, že se dožila 63 let. Úvodní aukce proběhla v roce 1919. Hlavní děj filmu se odehrává v roce 1870, věk Christine tedy odpovídal opravdovému věku Emmy Rossum.


Christine se v této verzi zjevně nedostala ke studiu na konzervatoři. Ve filmu vidíme, že slýchala Erikův hlas už od dětství, kdy ji přivedli do Opery Populaire (jak se jmenuje fiktivní muzikálovo-filmová Opera), kde od té doby žila. K tomu chci dodat, že je trochu WTF, že ve filmu baletky/sboristky bydlely přímo v budově Opery. Ve skutečné Opeře nic takového nefungovalo a v knize Christine bydlela v malém bytě s "matkou" Valériusovou a její služebnou. Není jasné, jak dlouho Fantom Christine učil v muzikálu, ale zdá se, že šlo o mnohem kratší dobu. V Lerouxově knize se jí poprvé "ozval" asi půl roku před hlavním dějem.

Christinina smrt v 63 letech (1917) si samozřejmě naprosto odporuje s jejím nešťastným koncem v Love Never Dies (1892, cca 35 let). Nemůžeme chtít všechno, že.

- - -

Doufám, že tato analýza byla dostatečně vyčerpávající. Výsledek je takový, že ve většině "hlavních" verzí je mezi Christine a Erikem zhruba 20-30letý věkový rozdíl. Přestože v dnešní době* nám to může objektivně připadat přinejmenším trochu zvláštní, nebrání to tisícům phanatiků na celém světě bránit jejich ať-už-skutečnou-nebo-jen-vysněnou lásku zuby nehty.

____________________________________________________________________________

* často se uvádí, že zvyk uzavírat sňatky takřka výhradně mezi stejně starými partnery se ve společnosti objevil až ve druhé polovině 20. století (bohužel se mi to zatím nepodařilo ověřit z aspoň trochu důvěryhodných zdrojů), taková představa se tedy aspoň v Lerouxově době nemusela lišit od běžné praxe.


 


Komentáře

1 Fanta Light Fanta Light | Web | 8. listopadu 2015 v 10:43 | Reagovat

No jelikož rozdíl mezi moji prababi a pradědou - kterého jsem bohužel nestačila poznat, byl po 2. SV 25 let, tak si nemyslím že o skoro 100 let dříve by byl problém nějakých 30. :-)

2 Lotte Lotte | Web | 8. listopadu 2015 v 18:11 | Reagovat

Tak nad tím jsem se několikrát zamýšlela, to je fakt. Nedávalo mi smysl, jak by Christine mohlo být teprve šestnáct, když už za sebou měla mít studium na konzervatoři, to prostě haprovalo. Takových dvacet, jednadvacet let už dává oproti tomu smysl.
A ano, věkový rozdíl mezi Erikem a Christine prostě asi trochu creepy je, ale pro fanouška muzikálu se to trochu stírá, protože herci si tam jsou kolikrát věkově tak blízcí, že se na to hodně snadno zapomíná.

3 Aileen Aileen | 21. prosince 2015 v 12:38 | Reagovat

Zažila jsem menší šok, když na mně po čtyřech letech vytrvalého sledování stránek nevypadlo "Postavte si Operu" :D
Vítejte zpátky, holky!
Moc povedený článek. Co se týče té koncové polemiky, jako někdo, kdo se skoro sedm let hrabe v občanské genealogii můžu říct, že rozdíly ve věku manželů v 19. století se pohybovaly zruba na stejné úrovni jako dneska. U "obyčejných" lidí zhruba do deseti let. Něco jiného byly druhé sňatky, kdy byly ty rozdíly výrazně větší.
Ale výjimky se samozřejmě najdou všude ;)

4 ChristinaD ChristinaD | E-mail | Web | 25. února 2016 v 16:59 | Reagovat

Je to rozhodně něco k zamyšlení, to nepochybně. :) Osobně si myslím, že Christine bude nějak kolem té dvacítky, když s tím přišel i ten náš milý G. Leroux. :) Ten rozdíl třiceti let se zdá být strašný, to je fakt, ale já se nad tím vlastně nikdy moc nepozastavovala a nepřemýšlela jsem nad tím jako o nějakém velkém problému,zvlášť když má kamarádku ve stejném věku jako já (21 let) a chodí s pánem, kterému je šedesát, ačkoliv nechápu, co ji na tom chlapíkovi může fyzicky přitahovat... I když, je-li pán zábavný a milý a stará-li se o ni dobře, dá se to pochopit. :) (Co by, nebýt toho andělského hlasu, mohlo také Christine přitahovat na vyhublém vysokém, k tomu všemu ještě pomateném (buďme upřímní) ale neskutečně hodném a starostlivém muži s netvořenou tváří a mrtvolně ledovou pokožkou? :))

5 BenyZ BenyZ | E-mail | 16. ledna 2017 v 21:54 | Reagovat

I found this page on 18th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it's not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Simply search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama